Tréma, stres

CHCEŠ PREZENTOVAT SÁM SEBE, ALE MÁŠ TRÉMU?

Aneb jak si poradit se stresem, výstupem před lidmi a se začátkem herectví?

Děláš rád prezentace, ale bojíš se výstupu před publikem nebo jinému prezentování sám/sama sebe? Tak je tento článek přesně pro tebe. Dočteš se tu: Co je to stres? Jak si s ním poradit? A také mé zkušenosti a rady týkající se stresu.

Co je to stres a kde se s ním můžeme setkat?

Stres je pocit, který se často projevuje, když se dostaneme do (pro nás) nekomfortní situace, která může být pro každého úplně jiná. Někdo může pociťovat stres, když má vystupovat před větší nebo i menší skupinou lidí - jako je například prezentovat prezentaci před třídou. Někomu jinému se může pocit stresu dostavit před testem ve škole nebo klidně i při mluvení s cizí osobou. Když se do nějaké takové situace dostaneme a dostaví se stres, často se nám začne zadrhávat řeč a začínáme zapomínat věci, které jsme původně chtěli říct, například při hraní divadla zapomínáme naučený text. Další věc, kterou často ve stresové situaci děláme je klepání nohou o zem nebo jinou končetinou našeho těla. Také si často „pohráváme“ s věcmi okolo nás, abychom se často vyhnuli například očnímu kontaktu a  obecně se dostali myšlenkami z dané situace.

Jak se vyhnout stresu?

Pokud už dopředu víme, že se dostaneme do stresové situace, je dobré si o tom s někým blízkým promluvit, ať už o samotném stresu a že se necítíte komfortně, nebo si s ním klidně jen projít nastávající situaci a uklidnit se, že vše, co máme v situaci dělat, už známe. Dále je dobré se na chvíli zastavit, zhluboka se nadechnout, uspořádat si svoje myšlenky.

Moje zkušenosti se stresem…

Moje vlastní zkušenosti se stresem jsou z velké části z divadla nebo ze školy. V divadle se často stresuji na hlavnějších zkouškách (generálkách) nebo přímo na vystoupeních. Před vystoupením se často stresuji, že zapomenu text, nebo se stane něco, co se stát nemá. Stresu v těchto situacích se často vyhýbám, povídáním si s spoluherci, poslechem hudby či opakováním textu, abych se uklidnila, že všechno umím. Další zkušenost se stresem nebyla z mojí strany, ale ze strany mojí kamarádky, která byla vystresovaná z prezentace ve třídě. V této situaci jsem jí pomohla tak, že jsem si s ní prezentaci prošla a poradila jí pár věcí k přednesu, jako například: Stát rovně s rameny dozadu aby naše „energie“ šla ven a ne dovnitř. Dále se snažit mluvit co nejvíce nahlas a pomalu aby šlo všemu rozumět.

Barbora Kapalová

Stres